Kowalówka 5

Miejsce: idziemy obok cmentarza w Kowalówce, mając go prawej stronie. Po lewej znajduje się staw, do którego głębokim rowem płynie woda ze strumyka. Na końcu tego stawu, za strumykiem jest las na piaskowym pagórku. Tam 20 metrów od strumyka stoi krzyż.

Znajdziesz obiekt klikając na współrzędne:

50.27439, 23.15671

Inskrypcja: język ukraiński

…Stefan Kuriłowycz RB 1831

Opis:

Data na krzyżu zbiega się z powstaniem listopadowym. W tym czasie nie było cmentarza w Kowalówce, powinien być jeszcze przy cerkwi. W tej okolicy był las należący do lokalnego właściciela ziemskiego. Prawdopodobnie na tym pagórku, między dwoma strumykami (wtedy teren należał do Żukowa), był cmentarz epidemiczny.

TUTAJ album ze zdjęciami

Kowalówka 4

Miejsce: figura stoi przy drodze, naprzeciwko domu nr 47 w Kowalówce.

Znajdziesz obiekt klikając na współrzędne:
50.28309, 23.17355

Inskrypcja: język ukraiński

Zbaw Panie lud Twój, i błogosław dziedzictwu Twemu. Roku B 1887

Antonij Kobak

Opis:

Figura miała pierwotnie inny krzyżyk wieńczący, którego kawałki leżą obok, obecnie jest zamieniony. Postument na dolnej kondygnacji za motyw ozdobny ma dwa romby. Na cokole w różnych miejscach wyryte są krzyżyki, jest ich około dziesięciu. Można odnieść wrażenie, że są bardzo starannie wykonane. Możliwe, że krzyż jest pamiątką po ustąpieniu zarazy we wsi, krzyżyki oznaczać mogą zmarłych.

TUTAJ album ze zdjęciami

Kowalówka 3

Miejsce: figura stoi przy drodze biegnącej w stronę Narola, 600 metrów od cerkwi.

Lokalizacja: 50.27951, 23.16322

Inskrypcja: język polski

Któryś cierpiał za nas rany Jezu Chryste zmiłuj się nad nami 1937

Opis:

To nowszy wzór figury, jaki zaczął upowszechniać się przed II Wojną, poznać go można po postumencie składającym się z jednolitej bryły i krzyżyka wieńczącego, który imitowany był na drewno.

TUTAJ album ze zdjęciami

Kowalówka 2

Miejsce: figura stoi 380 metrów od cerkwi w Kowalówce, przy drodze w kierunku Narola.

Lokalizacja: 50.2786, 23.16112

Inskrypcja: język polski

Myc J. 1934

Opis:

Pierwotnie figura miała kamienny krzyżyk wieńczący postument, ale uległ zniszczeniu, jak jeden z pomylonych mieszkańców wsi zaczął rozbijać figury we wsi. Gospodarz mieszkający naprzeciw odlał z betonu krzyżyk zastępujący. Najprawdopodobniej oryginalnie była inna inskrypcja, bowiem pan o nazwisku Myc kupię posesję z figurą i postanowił sobie napisać na niej swoje nazwisko.

TUTAJ album ze zdjęciami

Kowalówka 1

Miejsce: figura stoi na głównym skrzyżowaniu w Kowalówce.

Lokalizacja: 50.27661, 23.1535

Inskrypcja: język ukraiński

W pamiątkę zniesienia pańszczyzny w 1848 r.

P. Lubycki

Opis:

Jest to figura wyrzeźbiona przez Piotra Lubyckiego, który się podpisał na dolnej kondygnacji postumentu, to rzadki przypadek, większość figur bruśnieńskich nie ma podpisu. Figura zapewne została postawiona niedługo przed II Wojną Światową, na miejscu starszego krzyża, który zapewne uległ zniszczeniu.

TUTAJ album ze zdjęciami