Borowa Góra 7

Miejsce: na końcu Borowej Góry, jadąc w kierunku Sieniawki, na ostatnim rozwidleniu dróg jedziemy 400 metrów dalej i za przedostatnim gospodarstwem stoi ta figura.

Lokalizacja: 50.14792, 23.2225

Opis:

Figura ma unikalny wzór, płaskorzeźba we wnęce na postumencie to zapewne modlący się Chrystus, zazwyczaj jest w takich przypadkach św. Mikołaj albo Maryja. Figura posiada inskrypcję, ale jest na siłę poprawiana i wyszły z tego trudne do odczytania litery.

TUTAJ album ze zdjęciami

Borowa Góra 6

Miejsce: Figura stoi w lesie za Borową Górą w kierunki Sieniawki, około 2 km. za zabudowaniami wsi. Przy figurze jest rozwidlenie dróg, gdzie można dotrzeć do „Kapliczki na Gwozdach”.

Lokalizacja: 50.13879, 23.24488

Inskrypcja: język ukraiński

Zbaw Panie lud Twój, i błogosław dziedzictwu Twemu

RB 1895

Opis:

Krzyżyk wieńczący figurę jest uszkodzony i prowizorycznie spięty klamrami. Jest rzadkim przykładem, gdzie ozdabia się krzyżyk skrótami, które występują na starszych i większych krzyżach. Z biegiem czasu, na nowych krzyżach te skróty przestały być rzeźbione.

TUTAJ album ze zdjęciami

Borowa Góra 5

Miejsce: Figura stoi przy leśnej drodze za Borową Górą, która prowadziła kiedyś do przysiółka Stelmachy, około 400 metrów za ostatnimi zabudowaniami wioski.

Lokalizacja: 50.14543, 23.23831

Inskrypcja: język ukraiński

Zbaw Panie lud Twój, i błogosław dziedzictwu Twemu

Postawił Joan Pilip

roku 1914

Opis:

Krzyżyk wieńczący figurę jest uszkodzony i jego kawałki leżą w okolicy. W inskrypcji nazwusko jest słabo czytelne, najprawdopodobniej jest to „Pilip”.

TUTAJ album ze zdjęciami

Borowa Góra 4

Miejsce: Figura stoi przy leśnej drodze nieopodal ostatnich zabudowań Borowej Góry porozrzucanych w lesie na wschodnim krańcu wioski.

Lokalizacja: 50.14647, 23.23409

Inskrypcja: język ukraiński

Ten krzyż postawiono na cześć chwałę Pana

Roku 1881

Panie Zbaw Lud Twój

… Antonju Kowalik

Fundator Frac i Anna Zelinka

Opis:

Figura jest opisana skrótami i językiem staro-cerkiewno-słowiańskim, co przy podniszczonych napisach utrudnia odczytanie. Na jednej z tablic z inskrypcją gdzie można odczytać imię i nazwisko: „Antonju Kowalik” są jeszcze inne wyrazy, być może odnoszące się do „zrobienia krzyża”.

TUTAJ album ze zdjęciami

Borowa Góra 2

Miejsce: Krzyż stoi przy kościele w Borowej Górze.

Lokalizacja: 50.14933, 23.21102

Opis:

Krzyż ten nie ma napisów. Wedle lokalnych podań miał go wystawić w 1880 roku Mikołaj Iwaniczko na pamiatkę po swoim ojcu.

TUTAJ album ze zdjęciami

Borowa Góra 1

Miejsce: Figura św. Antoniego stoi w lesie przed właściwa częścią wioski jadąc od strony Młodowa. Na przeciw niej są pojedyncze gospodarstwa Borowej Góry porozrzucane na skraju pola i lasu przy drodze.

Lokalizacja: 50.15248, 23.20129

Opis:

Według lokalnych podań figurka miała być wystawiona przez Iwana Onyszczaka w 1908 roku w intencji uzdrowienia ciężko chorego dziadka. Po wystawieniu dziadek cudownie ozdrowiał i miejsce to do dziś otoczone jest szczególnym kultem przez miejscowych.

TUTAJ album ze zdjęciami

Borowa Góra 3

Miejsce: Figura znajduje się za zabudowaniami Borowej Góry w lesie nieopodal przysiółków. Jest to okolica gdzie rozwidlają się drogi leśne wiodące do peryferyjnych zabudowań wsi.

Lokalizacja: 50.14668, 23.22859

Opis:

Figura uległa zniszczeniu, obok postawiony jest drewniany krzyż. Napisów nie da się odczytać, zapewne były bardzo płytko ryte i teraz z czasem się zatarły.

TUTAJ album ze zdjęciami