Multimedia

Na tej podstronie znajdziecie wideo, podkasty i inne ciekawe multimedia związane z kamieniarką bruśnieńską, jej historią i działaniami współczesnymi.

# Józef Lewkowicz, kamieniarz, który czerpie inspirację z kamieniarki bruśnieńskiej pokazuje, jak rzeźbić w kamieniu bruśnieńskim.

# Pierwsza część warsztatu, gdzie poznamy tajniki pracy kamieniarza artysty. Omówione zostały kwestie wyboru materiału, procesu oceny kamienia, oddzielanie potrzebnej bryły i nadania jej wstępnego kształtu. To część, gdzie trzeba wykazać się umiejętnościami rzemieślniczymi pracy z kamieniem.

# Druga część warsztatu z kamieniarskiego, poświęcona jest pracy precyzyjnej. Nadbieranie, precyzyjne uderzenia i nadawanie kształtu płaskorzeźbom.

# Kamienne krzyże Roztocza – podcast – opowiada Grzegorz Ciećka – do odsłuchania TUTAJ

# Podkast na temat historii kamieniarki bruśnieńskiej, rozmawiają: Józef Lewkowicz i Grzegorz Ciećka do posłuchania TUTAJ

# Podkast na temat warsztatu kamieniarskiego – rozmowa między artystą kamieniarzem Józefem Lewkowiczem, a Grzegorzem Ciećką TUTAJ

*
# Ciekawy filmik pokazujący obecnie nieistniejącą już wieś Stare Brusno:

# Dominika Czarny z Polanki Horynieckiej opowiada o kamiennych krzyżach przydrożnych w rejonie bruśnieńskim i przeprowadza rozmowę z ostatnim kamieniarzem bruśnieńskim – Mieczysławem Zaborniakiem (2015 rok).

# Co zauważa szczególnie turysta, który odwiedza Roztocze Wschodnie? Oczywiście kamienne krzyże bruśnieńskie 🙂