Miejsce: jadąc z Horyńca do Radruża, tuż przed wioską po lewej stronie jest boczna droga. 370 metrów dalej, po lewej stronie stoi ten krzyż. Przed wojną była to główna droga, która prowadziła prosto w kierunku Potylicza i Rawy Ruskiej. Obok krzyża powinno być kiedyś rozwidlenie dróg, coś w rodzaju skrótu z drogi Horyniec-Radruż, gdy ktoś chciał jechać do Potylicza.
Lokalizacja: 50.17988, 23.40263
Inskrypcja: język ukraiński
Jezus Nazarejczyk Król Judei.
Król Chwały. Jezus Chrystus. Zwycięża.
Włócznia. Trzcina z gąbką.
Miejsce Kaźni stało się Rajem Bożym.
Opis:
Krzyż ten można nazwać najstarszym znanym w regionie tego typu obiektem. Obecnie są domniemania co do innych krzyży, ale tylko ten ma wyraźną datę i przede wszystkim rozbudowaną historię.
W 1672 roku, gdy te ziemie pustoszyli Tatarzy, Jan III Sobieski ruszył z wyprawą wojenną na Tatarów. Zaczynając swoje pierwsze boje pod Narolem, gonił najeźdźców przez Cieszanów, Brusno, Horyniec, by w końcu dopaść ich w okolicy Radruża. Tutaj na okolicznych polach stoczona została zwycięska dla Sobieskiego bitwa i uwolniono duży jasyr. Na cześć tego zwycięstwa i uwolnienia z niewoli, mieszkańcy wystawili pamiątkowy krzyż. Nie dotrwał on do dzisiejszych czasów, został zniszczony, ale dzięki staraniom mieszkańców Radruża został odnowiony. Podczas prac odnaleziono element z datą 1672, co jednoznacznie wskazywało na fundację związaną z Sobieskim. Warto zaznaczyć, że nieopodal stoi cerkiew, która została wybudowana koło 1583 roku, która stanowiła wtedy warownię. Krzyż ten na pierwszy rzut oka ma dziwne napisy, których nie da się jasno odczytać. Miejscowi nazywają ten alfabet potocznie greką, tymczasem jest to staro-cerkiewno-słowiański. Tym językiem posługiwano się w cerkwiach. Na krzyżu nie ma jednej formuły, są tylko skróty, które można przetłumaczyć tak jak powyżej.
TUTAJ album ze zdjęciami