Miejsce: ten niezwykły okaz kamieniarki bruśnieńskiej, znajduje się w Nowym Siole, kilkadziesiąt metrów od drogi, która prowadzi z okolicy pałacu do wioski.
Znajdziesz obiekt klikając na współrzędne:
50.23447, 23.15406
Inskrypcja: język ukraiński
Zbaw Panie lud Twój i błogosław dziedzictwu Twemu
1915
Opis:
Napisy są umiejscowione w różnych, na pierwszy rzut oka, trudnych do odnalezienia miejscach. Data schowana jest gdzieś z boku na jednym z „sęków”, a inskrypcja na wąskiej podstawie krzyżyka. Nawet mimo rozbitego oryginalnego krzyżyka, którego szczątki leżą pod figurą, jest to jedna z najbardziej spektakularnych figur przydrożnych jakie można spotkać pewnie w całym kraju. Jeszcze niedawno zamontowany był krzyżyk z lastryko, teraz jest kamienny zamiennik. Gdy przyjrzymy się bliżej, dostrzeżemy w tym obiekcie „przydrożne dzieło sztuki ludowej„. Podstawę stanowi coś w rodzaju sękatego pnia potężnego drzewa. Powyżej umiejscowiony jest panteon z czterema postaciami, zapewne są to Ewangeliści. Stoją oni na podstawie, która na swoich czterech rogach ma wyrzeźbione głowy ze skrzydłami. Być może są to cherubiny, co ciekawe, każdy z nich z innym wyrazem twarzy.
Obecnie mamy prostą drogę asfaltową prowadzącą do wsi, dlatego oddalenie od drogi tej figury może dziwić. Ale sprawa się wyjaśnia, gdy zobaczymy stare przedwojenne mapy. Okazuje się, że pierwotnie, właśnie obok tej figury droga zakręcała i biegła w stronę cerkwi. Jak większość figur w regionie, z datą 1915, ma związek z epidemią cholery, która wybuchła w wiosce pod koniec czerwca tego roku. Właśnie wtedy była tutaj linia frontu i rozkładające się zwłoki w okolicy wywołały zarazę. Gdy choroba przestała się rozprzestrzeniać, wieś wystawiła ten niezwykły przydrożny pomnik.
TUTAJ album ze zdjęciami