Miejsce: w Starej Hucie przejeżdżamy drogą obok cmentarza, kierując się na południe. Gdy wyjedziemy z lasu i po lewej stronie będziemy mieć pola, jedziemy dalej drogą około 600 metrów przejeżdżając przez lasek, który się wcina w pole. Na jego skraju drogę przecina dawny rów przeciwczołgowy z Linii Mołotowa. Tam po prawej stronie, kilkadziesiąt metrów od drogi, w lesie, obok rowu przeciwczołgowego stoi ta figura.
Lokalizacja: 50.27497, 23.37299
Inskrypcja: język ukraiński
Od wojny i nagłej śmierci zachowaj nas Panie
1915
Opis:
Krzyżyk wieńczący jest uszkodzony, brakuje górnego ramienia. Obok za rowem przeciwczołgowym był przysiółek Brusna Starego Sochanie.
Wojna jest przyczyną drastycznych wydarzeń. Podczas I wojny w okolicy leżało dużo zabitych ludzi, pojawiały się zarazy, zniszczeniu ulegały domostwa i ludzie zostawali bez dachu nad głową. W regionie jest sporo figur z 1915 roku, bowiem w czerwcu odbyła się duża bitwa w okolicy i toczyły się zażarte walki, które skutkowały dużymi zniszczeniami.
TUTAJ album ze zdjęciami
