Inwentaryzacja kamiennych krzyży i figur bruśnieńskich – powiat lubaczowski

Witam na unikalnej stronie, na której znajdziemy praktycznie wszystkie przydrożne kamienne krzyże i figury bruśnieńskie z terenu powiatu lubaczowskiego. Strona powstała dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, genezę tego przedsięwzięcia można znaleźć w zakładce IDEA

Dotarcie do 581 obiektów z całego powiatu lubaczowskiego zajęło cały 2016 rok. Każdy z nich możemy zobaczyć w zakładce MAPA

Na początek została stworzona kategoryzacja podstawowa. Na stronie znajdziemy kategorie podzielone na gminy i miejscowości, na terenie których znajdziemy interesujące nas obiekty. Dla zwiększenia przejrzystości, obiekty zostały ponumerowane. Granice obrębów ustalone są na podstawie granic z geoportalu.

Oczywiście warto od razu postawić się w sytuacji, że nie wszystkie obiekty zostały znalezione, na pewno głęboko w lesie jakiś kamienny krzyż czeka, by go odkopać i ukazać światu. Dotychczas wyprawy w poszukiwaniu kamiennych krzyży były nieskoordynowane i nie było do końca wiadomo, kto jaki znalazł i jako pierwszy udokumentował. Warto tutaj przedstawić słowa uznania dla tych, którzy wcześniej hobbystycznie przeszukiwali lasy i dzięki nim na ogólnodostępnych mapach pojawiły się mało znane krzyże. Mimo wszystko nie można tu mówić o jakichś wiekopomnych odkryciach, bowiem obiekty te były często znane wcześniej leśnikom, czy też grzybiarzom, tylko nie zwracali na nie uwagi. Teraz sprawa jest jasna, wychodzimy od liczby 581 obiektów, każdy z nich jest udokumentowany, każdy następny to odkrycie, ale dla większego grona odbiorców. Warto tutaj zaznaczyć, że inwentaryzacja podstawowa nie obejmuje krzyży mogilnych, ani pojedynczych szczątków.

Strona od dziś zaczyna funkcjonować, co oznacza, że oprócz opisów samych obiektów zajmować będziemy się otoczką, dowiemy się, z jakich powodów stawiano kamienne krzyże. Zgłębiane będą też aspekty religijne i historyczne, związane z krzyżami i figurami.

Szczególne podziękowania dla Justyny, za zdjęcie które można oglądać na banerze głównym, oraz dla pasjonata kamiennych krzyży Jacka, bez którego wiele obiektów nie znalazłoby się w inwentaryzacji.

gorące pozdrowienia

Grzegorz