Nowiny Horynieckie 2

Miejsce: figura usytuowana jest on na polach, na południe od Nowin Horynieckich, około 350 metrów od wioski. Kiedyś droga tu była w o wiele lepszym stanie, właśnie tą polną drogą ludzie z sąsiednich miejscowości jeździli, a także chodzili do kaplicy na wodzie.

Znajdziesz obiekt klikając na współrzędne:

50.22169, 23.38953

Inskrypcja: język polski

BOŻE
zbaw lud twój
i błogos–ław urodzaje
1934

Opis:

Przy tej figurze zrobiony jest przystanek ścieżki dydaktycznej, zrobiono masywne ławy i stół, oraz kosz, a także tablicę informacyjną na temat kamieniarki bruśnieńskiej z nieprecyzyjnymi informacjami.

Figura nawiązuje przez tę inskrypcję do tego, co dla rolników było najważniejsze, czyli urodzaj. W momencie gdy był nieurodzaj panował głód, według informacji jakie udało się uzyskać od mieszkańców, figura ta miała być postawiona po pladze nieurodzaju i głodu. Data wystawienia figury jest niestety zjedzona przez korozję, tak jak prawy górny róg „tablicy z napisami” i litera „o”. Można się domyślać, że z ciągu trzech widocznych liczb: 19..4 rysuje się jeszcze 3. Teoretycznie figura została wystawiona w 1934 roku, istnieje też możliwość, że to 1914 rok. Krzyżyk wieńczący jest uszkodzony i trzyma się dzięki metalowemu stelażowi.

TUTAJ album ze zdjęciami