Cewków 9

Znajdziesz obiekt klikając na współrzędne:

50.20082, 22.88047

Na małym cmentarzu, z czasów I wojny światowej, w Miłkowie (obecnie teren Cewkowa, gmina Stary Dzików), znajdziemy jeden kamienny krzyż. Cmentarz powstał po to, by chować tam ludzi, umierających na zarazę. Miał inskrypcję, niestety w większości uległa zniszczeniu.

TUTAJ album ze zdjęciami

Ułazów 11

Miejsce: figura znajduje się przy drodze, niedaleko domu nr 194 w Ułazowie

Znajdziesz obiekt klikając na współrzędne:

50.27868, 22.98039

Opis:

Brak inskrypcji, jeżeli jest, to płytko wyryta i zakryta grubą warstwą farby, którą obiekt jest od wielu lat malowany. Cechą charakterystyczną na cokole, są z każdej strony ozdobne romby.

TUTAJ album ze zdjęciami

Stary Dzików 1

Miejsce: krzyż stoi przy ulicy Kościuszki. Jest to około 700 metrów za ostatnimi zabudowaniami Starego Dzikowa, na zakręcie, skąd wychodzi droga polna z lewej strony.
Znajdziesz obiekt klikając na współrzędne:
50.249, 22.9095

Opis:

Krzyż nie ma inskrypcji. Jest to jeden z trzech tego typu krzyży na terenie powiatu lubaczowskiego, z charakterystycznymi cherubinami na ramionach, Jeden znajdziemy w samym Starym Dzikowie, drugi w okolicy nieistniejącej wioski Pierożki, koło Ułazowa. Krzyż w Starym Dzikowie ma inskrypcję, z której można wyczytać rok postawienia 1912. Śmiało można przypuszczać, że trzy takie same krzyże w tym samym czasie wykuł kamieniarz bruśnieński na zamówienie ze Starego Dzikowa. Z tym krzyżem wiąże się historia z czasów II Wojny Światowej, kiedy stacjonowali tu sowieci. Funkcjonują różne wersje wydarzenia, jedna z nich mówi, że sowiecki żołnierz, zapewne podczas libacji, postanowił zaimponować koleżkom i powiedział: ja budu strilaju do polskiego Boha. Poszedł, przymierzył i trafił Chrystusa na krzyżu prosto w pierś. Akurat wtedy leciał niemiecki samolot zwiadowczy, który zapewne widząc uzbrojonego i strzelającego żołnierza zastrzelił go. Od tego czasu krzyż był pęknięty, w lecie 2016 roku został poddany renowacji, na prośbę mieszkańców zostawiona została dziura w piersi Chrystusa świadcząca o wydarzeniu sprzed lat. Transport krzyża na miejsce filmowany był przez TVP Rzeszów. Zarówno wydarzenia związane z krzyżem jak i późniejsza jego renowacja i emisja materiału w telewizji ogólnopolskiej sprawia, że można powiedzieć, że to najbardziej znany kamienny krzyż bruśnieński w kraju.

TUTAJ album ze zdjęciami

Stary Dzików 6

Miejsce: figura stoi przy tak zwanej Polskiej Drodze, która ukosem idzie przez pola Starego i Nowego Dzikowa. Aby tam trafić, trzeba na skrzyżowaniu koło sklepu Groszek wjechać za gospodarstwa i tam na lewo drogą w pola jechać około 1 kilometr.

Znajdziesz obiekt klikając na współrzędne:
50.23152, 22.94569

Inskrypcja: język ukraiński

Zbaw Panie lud Twój
Fundator Jurko i Kataryna Kołodiej

Opis:

Figura była uszkodzona, dlatego ktoś obok postawił krzyż metalowy, obecnie jest odnowiona.

TUTAJ album ze zdjęciami

Ułazów 10

Miejsce: figura stoi 630 metrów od osiedla w Ułazowie na drodze prowadzącej do Niemstowa.

Znajdziesz obiekt klikając na współrzędne:

50.26529, 23.02369

Inskrypcja: język ukraiński

Zbaw Panie lud Twój
Fundator tego krzyża Ioan …
1894

Opis:

Ponieważ zabrakło miejsca na inskrypcję, fundator został wyryty na samym dole pod tablicą inskrypcyjną, akurat nazwisko jest najbardziej niedbale wyryte, przez to trudno je odczytać. Krzyżyk wieńczący uszkodzony, na jego podstawie mamy datę. Niedawno został zamieniony na inny kamienny.

TUTAJ album ze zdjęciami

Ułazów 6

Miejsce: wjeżdżając do Ułazowa z Niemstowa znajdziemy się na skrzyżowaniu, tam jedziemy prosto 320 metrów w pola, skręcamy w prawo i jedziemy około 480 metrów i po lewej stronie drogi znajdziemy interesujący nas obiekt.

Znajdziesz obiekt klikając na współrzędne:

50.27838, 23.00861

Inskrypcja: język ukraiński

Staraniem Gospodarza Mychajła Hab…

Opis:

Figura leży przewrócona w zaroślach, obok postawiony jest metalowy krzyż. Tablica inskrypcyjna w połowie obita, dlatego trudno odczytać resztę inskrypcji.

TUTAJ album ze zdjęciami

Stary Dzików 7

Miejsce: figura stoi przy tak zwanej Polskiej Drodze, która ukosem idzie przez pola Starego i Nowego Dzikowa. Aby tam trafić, trzeba na skrzyżowaniu koło sklepu Groszek wjechać za gospodarstwa i tam  na lewo drogą w pola jechać około 1200 metrów.

Znajdziesz obiekt klikając na współrzędne:

50.23055, 22.94727

Opis:

Figura nie posiada inskrypcji, mogła być, ale skruszyła się z kamieniem, który płatami odpada od figury. Pierwotnie był inny krzyżyk wieńczący, ale uległ uszkodzeniu, dlatego zastąpiono go nowym, ale i ten uległ uszkodzeniu. Obecnie krzyż jest odnowiony.

TUTAJ album ze zdjęciami

Stary Dzików 10

Miejsce: wjeżdżamy w ulicę Jana III Sobieskiego, która biegnie w kierunku Lebiedzi. Tam na końcu ulicy rozwidlenie dróg w prawo, gdzie dalej ciągną się zabudowania. Około 150 metrów od rozwidlenia, po prawej stronie drogi znajdziemy tę figurę.

Lokalizacja: 50.24024, 22.92405

Opis:

Figura na posesji prywatnej, zamalowana farbą, co utrudnia odczytanie inskrypcji, widać jednak, że jest w języku ukraińskim, odczytać można też datę 1900.

TUTAJ album ze zdjęciami

Ułazów 9

Miejsce: krzyż stoi przy drodze prowadzącej z Ułazowa do Nowego Dzikowa. Jadąc z Ułazowa, mijamy skrzyżowanie dróg, prowadzące do przysiółka Pierożki i jedziemy dalej około 850 metrów, aż skończy się pole po lewej stronie i dalej przy drodze po lewej stronie stoi ten krzyż.

Lokalizacja: 50.24663, 23.00179

Opis:

Na krzyżu była inskrypcja, ale bardzo płytko wyryta i przez to już prawie zanikła. Krzyż jest pęknięty wpół. Wzór tego krzyża jest mało spotykany, znane są tylko trzy takie obiekty, z cherubinami na ramionach, wszystkie w Gminie Stary Dzików.

TUTAJ album ze zdjęciami

Ułazów 8

Miejsce: jadąc drogą z Ułazowa do Nowego Dzikowa, zatrzymujemy się na skrzyżowaniu gdzie stoi drewniany krzyż. Skręcamy w lewo i jedziemy 800 metrów, tam przy drodze po prawej stronie stoi ta figura.

Lokalizacja: 50.25254, 23.01282

Inskrypcja: język polski

Pamiątka na chwały Bożą Wójciecka i Marji Strychasz rok 1933

Opis:

Figura zamalowana farbą, po jej odsłonięciu na tablicy inskrypcyjnej ukazał się kruszący kamień, co pokazuje, że między innymi farba spowodowała osłabienie struktury kamienia i w efekcie erozję najważniejszego elementu figury.

TUTAJ album ze zdjęciami

Ułazów 7

Miejsce: rozbita figura stoi przy drodze prowadzącej do nieistniejącego przysiółka Pierożki. Od krzyża drewnianego jedziemy 250 metrów na wschód.

Lokalizacja: 50.25369, 23.00551

Opis:

Figura w szczątkach ale można ją zrekonstruować. Brak inskrypcji.

TUTAJ album ze zdjęciami

Ułazów 5

Miejsce: wjeżdżając do Ułazowa od Niemstowa staniemy na skrzyżowaniu, gdzie skręcamy w prawo, jedziemy 540 metrów i tam na skrzyżowaniu dróg znajdziemy krzyż.

Lokalizacja: 50.27418, 23.00937

Opis:

Inskrypcje są zamalowane. Jest to przykład krzyża żeliwnego, który ma specjalny kamienny postument, który przygotowali kamieniarze bruśnieńscy.

TUTAJ album ze zdjęciami