Brusno Stare 15

Miejsce: Zające, to nieistniejący przysiółek wiejski, usytuowany nieopodal Lasowej. Dość trudno tam trafić, niezorientowanym w terenie. Gdy będziemy jechać, garbem Góry Brusno, miniemy skrzyżowanie: Chmiele – Niwki, po stronie południowej drogi, około kilometra dalej, będziemy mieć pola, byłej wioski Zające. Należy znaleźć, wlotową drogę w las i po przejechaniu kilkuset metrów, powinniśmy się pojawić, na rozległych polach. Tam, na skraju lasu, tuż przy polnej drodze, stoi ta figura.

Lokalizacja: 50.2497, 23.41653

Inskrypcja: język ukraiński

Ten krzyż utworzył Petro Wasylow
R B 1902

Opis:

Prawie taka sama figura, z tą samą datą, stoi w Dziewięcierzu, nieopodal wlotu drogi na Moczary. Czytać tego typu figury należy od dołu. Na najniższym poziomie, umieszczona jest modlitwa, albo osoba, która tylko sobie znane intencje, chce powierzyć czczonemu przez siebie orędownikowi, który wyjedna u Boga, spełnienie próśb. Tutaj mamy; św. Mikołaja, który uważany jest za cudotwórcę. Ten niezwykle popularny święty, był czczony przez grekokatolików, a jego ikony, zdobiły cerkiewne ikonostasy. Ten środowy element, w figurze, jest też czymś pośrednim, co jest na niej usytuowane, czyli krzyż z Bogiem.

Zamiast skrótów i tytułu, na ramionach krzyża, mamy sześcioramienne, wypukłe, gwiazdki, które zapewne wyewoluowały, z wklęsłych rozet. Ta część, jest w figurze zawsze najciekawsza, bo przedstawia boską część. Niewielu na to zwraca uwagę. Każdy sakralny obiekt, ma swój porządek. Nie ma obiektów, gdzie osoba boska, jest ustawiona na dole.

TUTAJ album ze zdjęciami