Brusno Stare 6

Miejsce: w okolicy cmentarza w Bruśnie Starym, obok miejsca, gdzie jest rumowisko po murowanej cerkwi stoi Figura Misyjna.

Lokalizacja: 50.24826, 23.35148

Inskrypcja: język ukraiński

Pamiątka Pierwszej Misji w naszej parochii
1925
Na miejscu starej cerkwi 1906

Opis:

Na ziemi lubaczowskiej można znaleźć kilka identycznych figur zwieńczonych krzyżem z wieńcem, zazwyczaj przy cerkwi. Upamiętniały one pierwsze misje święte na tym terenie.

Jednakże figura ta nie jest akurat ciekawa tylko ze względu na pamiątkę misji, ale ze względu na drugą część inskrypcji. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, że stara drewniana cerkiew bruśnieńska stała tuż obok, tej nowo wybudowanej murowanej. Zapewne data 1906 oznacza czas rozebrania starej i oddania do użytku nowej. Karol Notz, który wędrował przez te ziemie w 1904 roku oglądał ją i opisywał, wspominając, że ma być rozebrana. Miała datę nad drzwiami 1716. Starsza cerkiew miała stać w innym miejscu, gdzie obecnie stoją ruiny kapliczki św. Mikołaja, przy źródłach Brusienki. Dla ówczesnych, miejsce po starej cerkwi, musiało mieć duże znaczenie, dlatego też zaznaczyli je, krzyżem z inskrypcją. Możemy przypuszczać, że figura ta stoi w miejscu, gdzie był ołtarz.

TUTAJ album ze zdjęciami