Brusno Stare 1

Miejsce: krzyż usytuowany jest na garbie Góry Brusno. Stosunkowo niedaleko skrzyżowania drogi z Nowin i Brusno Stare-Werchrata. Gdy z Nowin, wjedziemy w drogę w stronę Brusna, to patrząc na południe gdy zobaczymy pierwszą boczną drogę kilkaset metrów od skrzyżowania, powinniśmy tam wjechać. To tam po lewej, jadąc obok potężnych wąwozów, kilkaset metrów dalej dojrzymy ten krzyż.

Lokalizacja: 50.24204, 23.37566

Inskrypcja: język ukraiński

STARA _ _ EM

_ _ _ _ FA

_ _ _ _ R_

MOWICZA

R.T. 1842

Opis:

Inskrypcja na krzyżu jest zdekompletowana. Łamigłówka ta, w jakimś stopniu, jest możliwa do rozwiązania. Na podstawie tego co mamy, możemy domniemać, że napis ma takie oto brzmienie:

Staraniem Józefa _ _ _ rtmowicza rok 1842

Napis niewiele mówi, ale tego typu krzyże z tak krótką informacją i daną datą, w przyszłości mogą ujawnić coś ciekawego. Raczej nie było tutaj nigdy zabudowań, bo okolica jest trudna do życia, nie ma wody w pobliżu. Sama góra, od zawsze służyła głównie, jako kamieniołom, co widać w okolicy, gdzie w wąwozach porozrzucany jest kamienny gruz. Miejscowi do dziś okolicę nazywają Piekiełkiem. Związane jest to z praktycznym elementem, że trudno było pod górę wjechać, a także można było się tutaj zgubić.

TUTAJ album ze zdjęciami