Nowe Sioło 1

Miejsce: ten niezwykły okaz kamieniarki bruśnieńskiej, znajduje się w Nowym Siole, kilkadziesiąt metrów od drogi, która prowadzi z okolicy pałacu do wioski.

Lokalizacja: 50.23447, 23.15406

Inskrypcja: język ukraiński

Zbaw Panie lud Twój i błogosław dziedzictwu Twemu

1915

Opis:

Napisy są dość niecodziennie umiejscowione. Data schowana jest gdzieś z boku na jednym z „sęków”, a inskrypcja na wąskiej podstawie krzyżyka. Nawet mimo rozbitego krzyżyka, którego szczątki leżą pod figurą, jest to jedna z najbardziej spektakularnych figur przydrożnych jakie można spotkać pewnie w całym kraju. Krzyżyk z lastryko nieco mąci ten obraz, ale gdy przyjrzymy się z bliska, dostrzeżemy „przydrożne dzieło sztuki„. Podstawę stanowi coś w rodzaju sękatego pnia potężnego drzewa. Powyżej umiejscowiony jest panteon z czterema postaciami, zapewne są to Ewangeliści. Stoją oni na podstawie, która na swoich czterech rogach ma wyrzeźbione głowy ze skrzydłami. Być może są to cherubiny, co ciekawe, każdy z nich z innym wyrazem twarzy.

Obecnie mamy prostą drogę asfaltową, dlatego oddalenie od drogi tej figury może dziwić. Ale sprawa się wyjaśnia, gdy zobaczymy stare przedwojenne mapy. Okazuje się, że pierwotnie, właśnie obok tej figury droga zakręcała i kierowała się w stronę cerkwi. Jak większość figur w regionie z datą 1915, ma związek z epidemią cholery, która wybuchła w wiosce pod koniec czerwca tego roku. Właśnie wtedy była tutaj linia frontu i rozkładające się zwłoki w okolicy wywołały zarazę. Gdy choroba przestała się rozprzestrzeniać, wieś wystawiła ten niezwykły przydrożny pomnik.

TUTAJ album ze zdjęciami