Nowiny Horynieckie 7

Miejsce: figura stoi przy drodze wiejskiej, tak zwanej drugiej strony Nowin. Żeby ją odnaleźć, trzeba dojść praktycznie na sam koniec wioski, gdzie po lewej stronie, przy drzewkach stoi figura.

Lokalizacja: 50.22918, 23.39657

Inskrypcja: język ukraiński

Rok 1922
Zbaw Panie lud Twój i błogosław dziedzictwu Twemu
Staraniem Jurka Szestaka i Jakyma Szestaki

Opis:

Nowiny Horynieckie były przed wojną niemal całkowicie Polską wioską, było tam tylko kilku Ukraińców. Dlatego też powinny być we wiosce tylko figury polskie. Tymczasem ta ma napisy ukraińskie. Po zasięgnięciu języka u miejscowych, okazuje się, że pierwotnie była tutaj polska figura (leżą jej szczątki w krzakach obok), ale krowa gospodarza zahaczyła łańcuchem i powaliła, łamiąc ją. Gospodarz czując powinność naprawy szkody, wpadł na ciekawy pomysł. Pojechał do lasu i wziął pierwszą lepszą figurę. Trafiło na przysiółek Lasowa.

Napis wygląda, jakby był ryty niekoniecznie przez kamieniarza. Formułka Zbaw Panie, jest oddzielona od fundatorów dość specyficzną sześcioramienną gwiazdką. Krzyżyk klasyczny, z dwoma Maryjkami, bez skrótów, ale za to z rozetką na górnej belce. Pierwotnie było tutaj skrzyżowanie, które prowadziło do jednego z przysiółków Nowin, za wąwozami. Dlatego też postawiono tutaj figurę.

TUTAJ album ze zdjęciami