Sieniawka 4

Miejsce: Figura stoi w okolicy nieistniejącej wioski Sieniawka. Najłatwiej odnaleźć ją kierując się z Baszni przez Podlesie do Huty Kryształowej. Niecałe 2 km. za Podlesiem skręcamy w drogę asfaltową na prawo. Jedziemy to skrzyżowania dróg, gdzie stoi tzw. „czerwona figura” i tam skręcamy w stronę granicy, gdzie ok. 600 metrów dalej przy drodze stoi ta figura.

Lokalizacja: 50.13306, 23.28977

Opis:

Na figurze nie ma inskrypcji, miejsce po niej wygląda jakby było zdewastowane, można odnieść wrażenie, że była tam odlana z żeliwa tablica. Zapewne padła łupem złomiarzy.

Znany jest dokładny opis okoliczności postawienia tej figury. Julian Dyhdalewicz był nadleśniczym lasów na służbie hrabiego Agenora Gołuchowskiego. 16 kwietnia 1919 roku pojechał na zwykłą inspekcję lasów. W miejscu gdzie teraz stoi figura został przypadkowo postrzelony przez patrol Wojska Polskiego, bowiem nie zatrzymał się na ich komendę. Żołnierze gdy zorientowali się kogo zranili, zawieźli natychmiast do leśniczówki i opowiedzieli jak doszło do tego nieszczęśliwego wypadku. Twierdzili, że Julian nie zatrzymał konia na ich komendę „Stój” i strzelili do powożącego bryczkę. Mimo natychmiastowej pomocy lekarza zmarł pod wieczór tego samego dnia w domu. Z powodu tej tragedii rodzina postawiła kamienną figurę upamiętniającą to wydarzenie na miejscu wypadku. (relacja rodzinna)

TUTAJ album ze zdjęciami