Horyniec-Zdrój 12

Miejsce: figura stoi w lesie, przy drodze, która prowadzi ze Świdnicy w stronę Puchaczy. Przy nim jest skrzyżowanie leśnych dróg.

Lokalizacja: 50.21084, 23.3366

Opis:

Niestety nie posiada napisów, tylko słabo widoczną datę: 1909 rk. Na uwagę zasługuje rzucająca się w oczy rozeta na krzyżyku (nazywana też gwiazdką szczęścia) – jest to coś w rodzaju magicznego symbolu (solarnego) przynoszącego szczęście, który występuje w całych Karpatach i Tatrach. Na środku figury, w jej dolnej części (pod częścią z datą) znajdują się słabo zarysowane dwa krzyżyki, podobne, ale w większej ilości można znaleźć na krzyżach w Nowinach czy Puchaczach. Figura wygląda na bardzo tajemniczą i w rzeczy samej taki jest, bo wiąże się z nią ciekawa historia.

Po wojnie w Świdnicy, pewna zakochana para spotkała się pod tym krzyżem wieczorem. Kochali się bardzo, ale ponieważ on był za biedny, a ona za ładna (inna wersja mówi, że miała tak zwaną zajęczą wargę i to się nie podobało rodzicom) nie mogło dojść do ślubu. Mężczyzna postanowił ją zabić, pod tym krzyżem z rozpaczy, ale nie wiedział, że była w ciąży. Od tamtego czasu, przy tym krzyżu straszyło.

TUTAJ album ze zdjęciami