Podemszczyzna 9

Miejsce: w Podemszczyźnie stała cerkiew, ale spłonęła w 1944 roku. Pozostało po niej zaniedbane cerkwisko, z resztkami dzwonnicy murowanej. Usytuowane jest ono na końcu wioski, przy drodze w kierunku Rudki. Na skraju cerkwiska, przy drodze znajdziemy interesującą nas figurę.

Lokalizacja: 50.22638, 23.29536

Inskrypcja: język ukraiński

Od powietrza Głodu ognia i Wojny Uchowaj nas Panie
1915 Rok

Opis:

Można się zastanawiać, dlaczego w napisach, słowa Głód i Wojna, zostały napisane dużą literą, a powietrze i ogień z małej. Być może wskazuje to, że w 1915 roku, gdy przetoczył się tutaj front, najbardziej mieszkańcom dokuczał właśnie głód i niebezpieczeństwo wojny. Nieopodal w okolicach Brusna, w tym czasie rozegrała się duża bitwa. Rozkładające się ciała żołnierzy po niej, spowodowały w Bruśnie wybuch zarazy. Można uważać, że ta zaraza i do Podemszczyzny się dostała i walki też się tutaj toczyły.

Ciekawymi elementami ozdobnymi krzyżyka są gwiazdki na trzech ramionach. Teoretycznie w tych miejscach powinny być skróty i tabliczka z tytułem. Drugim dość niezwykłym zabiegiem na tej figurze, jest umieszczenie kapliczki między krzyżykiem a napisami. Zazwyczaj w tym miejscu, znajduje się coś w rodzaju pośrednika modlitw. Tymczasem, mamy tutaj postać Matki Boskiej Opieki (Pokrow), pod takim właśnie wezwaniem była cerkiew w Podemszczyźnie. W takim przypadku, nie byłby to pośrednik, ale główna siła opiekuńcza tej wioski, czyli Pokrowa. Stąd nie ma się co dziwić, że mamy na figurze taką postać.

TUTAJ album ze zdjęciami